Wplyw na srodowisko

Energia uzyskana z elektrowni wiatrowych jest uważana za czystą, mimo że oddziałuje na środowisko również w sposób negatywny. Takie oddziaływanie nie jest duże, ale jednak ma pewien wpływ na środowisko ? przyczynia do ubożenia zasobów, powoduje nietypowe i tak naprawdę trudne do oceny skutki.

Czynniki, które mogą wpływać negatywnie na środowisko poprzez działanie elektowi wiatrowych:

wibracje,

hałas,

zakłócenia komunikacji elektromagnetycznej,

powstawanie aerozoli,

zagospodarowanie terenów i wykorzystanie gruntów,

efekty wizualne i wpływ na krajobraz,

efekty akustyczne generowane przez łopaty,

hałas infradźwiękowy i niesko częstotliwościowy,

wpływ na ptaki, nietoperze i zwierzęta morskie,

wpływ na działanie radarów,

wpływ na mikroklimat.

Elektrownie wiatrowe mają w pewien sposób wpływ na zdrowie ludzkie, chociaż nie wiem, czy bardziej nie na ich komfort, wywołany hałasem wytwarzanym przez turbiny wiatrowe. Do skutków, które obniżają komfort życia ludzi jest sytuacja, kiedy turbina wiatrowa znajduje się blisko domu i poruszając się tworzy efekt migotania cieni.

Jeżeli chodzi o zwierzęta, to farmy wiatrowe mogą zagrażać przelatującym obok nich ptakom i nietoperzom. Z tego względu farmy wiatrowe nie powinny znajdować się na szlakach wędrówek ptaków. W Polsce są to takie tereny jak wybrzeże Bałtyku, Wisły, Odry, Noteci. Stwierdzono, że pewne zagrożone gatunki ptaków ? między innymi sokoły, odry i drzemliki zaczęły ginąć.

Pod wpływem elektrowni wiatrowych zmienia się lokalny mikroklimat ? większe skupisko wiatraków może zmienić prędkość wiatru, a turbulencje mogę podnosić temperaturę powietrza.

http://nts-energy.pl
– autor artykułu